04-9839-496

אודות

חברת זרעי שער העמקים אגש"ח בע"מ מתמחה בטיפוח, ייצור ושווק של זרעי חמניות לפיצוח. החברה הינה בעלת יידע מתקדם וייחודי בטיפוח חמניות לפיצוח ומוניטין רב שנים של איכות מוצריה. משנת 2010 עיקר משאביי החברה נתונים לטיפוח ופיתוח זני מכלוא של חמניות לפיצוח.

מטרות הטיפוח יצירת זן אחיד בגודל ובצבעו, יצירת זנים בעלי יבול גבוה ואיכות זרעון גבוהה עפ"י דרישות השוק וכמו כן התמקדות של פיתוח עמידות של החמנייה לעלקת החמנייה ועמידות לקוטלי עשבים ממשפחת האימיאזולינונים (IMI).

זרעי שער העמקים

החברה מייצרת את מוצריה בשטחי שער העמקים ובאמצעות מגדלים אחרים נבחרים. עיבוד הזרעים נעשה במפעל החברה בשער העמקים.

זרעי שער העמקים פועלת בשיתוף פעולה נרחב עם החקלאיים ומדריכי הגידול בישראל ועם המשווקים של התוצרת הסופית בישראל ובעולם.

זרעי שער העמקים היא החברה המובילה בישראל בטיפוח פיתוח ייצור ושווק של זרעי חמניות לפיצוח ובעלת מוניטין גבוה לאורך שנים.

החברה שוקדת ומשקיעה מאמצים ואמצעיים שווקים לכניסה לשווקים עולמיים מתוך שאיפה להוות גורם מהותי ואיכותי גם בשווקים אחרים.

זרעי שער העמקים

קצת היסטוריה

קיבוץ שער העמקים נוסד ב- 1935 על אדמות חרתיה, בשערו של עמק זבולון מצד אחד ובשערו של עמק יזרעאל מהצד השני.

בסוף שנות ה- 50 של המאה העשרים, חבר הקיבוץ דניאל יצחקי (1998- 1913), עובד כחבר צוות בענף גידולי שדה, אדם סקרן ואוטודידקט החל להתמקד בטיפוח צמח החמנית (helianthus annus) להפקת גרעינים לפיצוח (human consumption) כך שיהווה חלק בלתי נפרד מסל גידולי הקיץ של חקלאי ישראל. דניאל יצחקי הציב לעצמו שלוש מטרות ליבול שיתקבל מהזרעים שטיפח:

  • יצירת צמח קומפקטי, נמוך קומה (160- 90 ס"מ) שיביא לחסכון במים, בכירות וטיפול אגרוטכני נוח יותר,במיוחד הקציר ע"י הקומביינים של אותה תקופה.
  • הגדלת קוטר הקרקפת, להעלאת היבול.
  • גרעין ארוך, רחב וכבד שיעלה את היבול וישפר את איכותו.

תכונות אלו, כולל עמידויות שונות למחלות, למזיקים ולצמחים טפילים מהווים את הבסיס לטיפוח זנים חדשים גם היום בעשור השני של המאה ה- 21.

בסוף שנות ה- שישים של המאה הקודמת יצא לשוק הזרעים זן החמנית הראשון מתוצרת שער העמקים – ד"י.1 (ד"י- דניאל יצחקי), בעקבותיו ד"י.2 ואחר כך ד"י.3 שיצא לשוק באמצע שנות ה- 70 ונרשם בספר רישום הזנים בשם "דניאל".

ד.י. 3

עד היום מהוה הזן ד"י.3 כזן ה"דגל" מבחינת גודל המזרע בארץ וממותג כזן הגנרי בחמניות לפיצוח.

עם השנים טיפוח יצור ומכירת הזרעים הפך לענף עצמאי במסגרת תאגיד "חקלאות שער העמקים" ועובדיו בהובלתו של איתן הרמן המשיכו לשפר את ביצועיו של הזן ד"י.3 והיבולים מזן זה מגיעים ל- 300 ק"ג/ד' ואף יותר.גודלם של הגרעינים המתקבלים מהזרעים מזן זה ארוכים מבעבר וכבדים יותר.

שיעור הגרעינים הנחשבים סוג א' מהווה למעלה מ- 90% מכלל היבול. שיפורים שהוכנסו בתהליך יצור הזרעים הביא לעליה באחוזי הנביטה ובאון הזרעים. אחוזי הנביטה של זני החמניות ("הזנים הפתוחים") מזרעי שער העמקים עומדים בתקן הישראלי.

לימים עלה הצורך לטפח זן עמיד לעלקת.הצוות ואיתן בראשו ביצע סלקציות והכלאות מחזירות בכדי ליצר זן עם תכונות דומות לאלה של ה- ד"י.3 עם סבילות גבוהה לעלקת.כך "נולד" הזן "שמש" המהווה תחליף לד"י.3 בחלקות בהן צפוי שיבוש בעלקת.

שמש

בשנת 2010 לאחר ניתוח של שוק זרעי החמנית בארץ ובחו"ל,תוך התבוננות על המגמות העתידיות קיבלנו החלטה אסטרטגית לעבור ולייצר זני מכלוא של חמניות ולגוון את סל מוצרינו, או אז הצטרף לחברה אבי מרומי (בעל ניסיון בטיפוח וייצור מכלואים בחמניות).

שנתיים מאוחר יותר הקמנו תאגיד עצמאי בבעלות שער העמקים העוסק בטיפוח,ייצור ומכירת זרעים - "זרעי שער העמקים אגש"ח בע"מ" בניהולו של שלמה תירוש.

באותה שנה נבחנו לראשונה מספר זני מכלוא מתוצרתנו במבחן זנים ארצי.

בשנת 2013 הוצאנו לשוק הזרעים לבדיקה מסחרית שני זני מכלוא מסדרת "עמק" ,מבית היוצר של "זרעי שער העמקים", ובעונת 2014 נוציא שלשה זני מכלוא נוספים מסדרת "עמק".

בכוונת החברה להמשיך בטיפוח זני מכלוא שונים, שימור ושיפור של הזנים הפתוחים תוך שימת דגש על צרכי השוק בשיתוף פעולה עם החקלאים וכל שרשרת הערך של המוצר.

עמק 7